Vücut tipine göre ceket nasıl seçilir?

Ceketler, özellikle bahar aylarının, serin yaz akşamlarının ve hatta kat kat giyinme zorunda kaldığımız soğuk kış günlerinin de vazgeçilmezidir. Kot ceketler, deri ceketler,  trençkot modelleri, blazer ceketler, bomber ceket, kısa ceketler, uzun ceketler gibi uzayıp giden türde çeşitliliği vardır.

Şunu belirtmeliyiz ki moda olan her ceketi, kabanı herkes giyebilir fakat buradaki en önemli noktaysa doğru boyu, rengi ve kesimi tercih edebilmektir. Vücut tipine en uygun ceketi giymek, son sezon trendi bir ceket giymekten daha önemlidir.

Vücut tiplerini kum saati vücut tipi, elma vücut tipi, armut vücut tipi, dikdörtgen vücut tipi ve ters üçgen vücut tipi olarak ayırabiliriz

Kum Saati Vücut Tipine Göre Ceket Seçimi

En şanslı olarak görülen vücut şekli olarak kabul edilir.. Kum saati vücuda sahip olanlarda omuz ve basen genişliği aynı olup, belleri incedir. Oldukça orantılı ve giydikleri pek çok kıyafeti kolaylıkla taşıyabilen bir vücut şeklidir.

Vücuda oturan ceketler, feminen kıvrımları ortaya çıkarmakta başarılı seçimlerdir.

Kruvaze, belden kemerli ceket modelleri yine vücudu en iyi şekilde gösteren ceketlerdir. Özellikle diz hizasındaki boylar en iyi seçimlerdendir.

Jean ve spor ayakkabı ile giyeceğiniz kıyafetler de düz kesim spor ceket ve montlardan yana tercihinizi kullanabilirsiniz. Belinizi öne çıkartmak isterseniz montun ya da ceketin üstüne kullanabileceğiniz bir kemer beli öne çıkartmakta yeterli olacak. Tam belde biten ceketler de beli ön plana çıkartmaktadır.

Armut Vücut Tipine Göre Ceket Seçimi

Klasik Akdeniz vücut tipi olan armut şeklinde basenler vücudun öne kısmı oluyor diyebiliriz. Geniş basenler, ince bel ve normal ya da küçük göğüsler bu vücut tipini tam olarak tanımlıyor. Peki bu vücut tipi nasıl giyinmeli?

  • İncecik belinizi ortaya çıkarmak için kemerli modelleri tercih edin.
  • Özellikle orta ve uzun boydaki düz kesimli kabanları giyebilirsiniz.
  • Kayık yaka montlar olmasa da bu hissi verecek atkılarla vücudu dengeli gösterebilirsiniz.
  • Kısa bir mont giyerseniz, kalçanız ortaya çıkar fakat amacınız belinizi ortaya çıkarmak olmalı.
  • Çok kalın ve kaba görünen modeller yerine vücudunuza iyice oturan modelleri seçin.

Elma Vücut Tipine Göre Ceket Seçimi

Elma vücut tipinde olan kişiler fazlalıkların çoğu vücuttaki orta kısmında, göğüs altıyla kalça arasında toplanmaktadır. Elma vücut tipine sahip olan kişiler bel kısmındaki fazlalıkları gizlemek isterler. Bundan dolayı da üst parçaların bol olduğu kıyafetleri tercih ederler.

Fakat çok fazla bol kıyafetler zayıf gösterilmek için tercih edilse de olduğundan daha da kilolu görünmenize neden olur. Bundan dolayı vücudunuz için dar olmayacak bollukta kıyafet seçimi yapmanızda yarar var.

Elma vücut tipine göre ceketlerden biri düz kesim olanlardır. Şal yaka olan yakası dökümlü modeller elma vücut tipine uygundur. Fakat çok fazla dökümlü olmamasına da dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunun dışındaysa V yakalı ya da asimetrik olan kesimler vücudu uzun gösterir. Yüksek yakalı modeller yerine V yakalara yönelmelisiniz.

Dikdörtgen Vücut Tipine Göre Ceket Seçimi

Omuz ve basen genişlikleri aynı olmakla birlikte, bel oyuntuları fazla olmadığından dümdüz görünen vücut şeklidir. Bu nedenle de anlaşılacağı üzere vücut hatlarını ortaya çıkaracak, beli vurgulayacak ve daha ince gösterecek seçimlere yönelmek gereklidir.

Beli kemerli ceketler bu noktada ilk akla gelendir. Ayrıca bu amaçla vatka da kullanılabilir. Böylece bel omuzlardan daha dar görünecektir.

Yakası veya omuzları hacimli ceketler kullanılabilir.

Ters Üçgen Vücut Tipine Göre Ceket Seçimi

Geniş omuzlar ve dar basene sahip olan bir vücut tipidir. Bundan dolayı da görüntüyü dengeleyebilecek ceketler seçilmelidir.

Kısa ceketler dikkati üst kısma kaydıracağından uygun bir seçim olmayacaktır. Omuz ayrıntılarında ve üst kısımda fırfırlar, apoletler, işlemeler olan ceketlerden uzak durmalısınız. Basene vurgu yapan peplum ceketler ise ters üçgen vücut tipine denge vereceklerdir. Bunun dışında diz uzunluğuna inen A kesim trençkotlar doğru bir seçim olacaktır.

Tüm ürünlerimize; mağazalarımızdan ulaşabilirsiniz.

Daha fazlası için; sosyal medya hesabımızı takip edebilirsiniz.

Menü